Mobile menu
Den nezávislosti v Bělorusku

Den nezávislosti v Bělorusku

V pondělí 25. 3. Bělorusové slaví Den nezávislosti – výročí vyhlášení nezávislé Běloruské demokratické republiky 25. března 1918.

Po zfalšovaných běloruských prezidentských volbách v roce 2020 založilo Centrum experimentálního divadla Ambasádu nezávislé běloruské kultury v ČR, která následně zorganizovala řadu rezidenčních pobytů běloruských umělců v ČR, kulturních akcí a několik mezinárodních debat.

Letos CED vyzvalo česká divadla, aby se připojila k připomenutí tohoto důležitého svátku prostřednictvím sdílení citací z knihy DRAMA.BY, prvního uceleného vydání ženského běloruského dramatu z nakladatelství Větrné mlýny. 

S útokem Ruska na Ukrajinu se zločinný režim Alexandra Lukašenka bohužel dostal mimo pozornost médií a veřejnosti. Přítomnost ruských vojsk na území Běloruska navíc velmi ztížila úsilí Bělorusů, kteří se i nadále zasazují o svobodu a demokracii ve své zemi. Tímto gestem chceme znovu upozornit na dění v Bělorusku a zřetelně podpořit naše potlačované běloruské kolegy z oblasti kultury a snahu všech lidí, kteří usilují o svržení poslední diktatury v Evropě.

Do této výzvy se zapojili:

Centrum experimentálního divadla, Centrum pro otevřenou kulturu - Divadlo 29, Centrum současného umění DOX, Činoherní klub, DAMU, Dejvické divadlo, Divadlo 3+KK, Divadlo DISK, Divadlo Husa na provázku, Divadlo Polárka, Divadlo Radost, Divadlo v Dlouhé, HaDivadlo, JAMU, Komorní scéna Aréna, Moravské divadlo Olomouc, Národní divadlo, Národní divadlo Brno, Studio Hrdinů, Terén, nakladatelství Větrné mlýny

V rámci připomenutí Dne nezávislosti zveme také na autorská čtení a další akce divadel zapojených do této výzvy:

25. března v  18:00
Centrum experimentálního divadla, Studio
Setkání - Сустрэча

25. března v 18:00
Centrum pro otevřenou kulturu, Divadlo 29
Slyš! Běloruský disent

25. března v  18:00
Činoherní klub
Scénické čtení: Den běloruské nezávislosti

25. března
Divadlo DISK, DAMU
Maryja Bjalkovič: Kde se dobře žije
Performativní scénické čtení

english