Mobile menu
VISEGRAD FOCUS: Belarus - Prezentace literatury v Brně

VISEGRAD FOCUS: Belarus - Prezentace literatury v Brně

Během veletrhu Svět knihy proběhne brněnská část programu – představení běloruských autorů v brněnském Divadle Husa na Provazku za účasti studentů MUNI.

Video z projektu

PROGRAM

PONDĚLÍ 27. 9. 2021

13:00–22:00
Maraton autorského čtení
Divadlo Husa na provázku
V Maratonu čtení brněnskému publiku představíme současné běloruské tvůrce. V prvním bloku autorů se představí rusky píšící básník Dmitrij Strocev (čerstvý držitel ceny Nadace Knihovny Václava Havla) a básnířky Sabina Brilo a Taňa Skarynkina tvořící jak rusky, tak bělorusky. V druhém bloku následuje trojice autorů a autorek prozaických knih – Eva Vežnavec, která je také uznávaná novinářka, performer Illja Sin a překladatelka a redaktorka Alena Kazlova (píšící pod pseudonymem Anka Upala). Třetí blok zahrnuje výrazné básnické osobnosti Tacjanu Ňadbaj, Kryscinu Bandurynu a Sjarheje Pryluckého. Na závěr Maratonu se představí kulturolog Maxim Žbankov, básník a esejista Andrej Chadanovič, spisovatel Alherd Bacharevič a básnířka Julja Cimafejeva.
Ve 20.00 vás zveme na slavnostní zakončení celého Maratonu, který svou hudební produkcí uzavře DJ Liquid A.


1. BLOK: 13.00–14.15
Dmitrij Strocev, Sabina Brilo, Taňa Skarynkina.
Moderuje: Jakub Liška
2. BLOK: 14.45–15.45
Anka Upala, Illja Sin, Eva Vežnavec.
Moderuje: Eva Klíčová
3. BLOK: 16.15–17.30
Kryscina Banduryna, Tacjana Ňadbaj,
Sjarhej Prylucki. Moderuje: Jakub Liška
4. BLOK: 17.45–19.30
Maxim Žbankov, Andrej Chadanovič, Alherd Bacharevič, Julja Cimafejeva. Moderuje: Eva Klíčová

20.00
Dj Liquid
Slavnostní zakončení / společenské setkání s běloruskými autory a hudební produkcí
DJ Liquid –
A Just Music/Foundation Music/Plain Music

 

ÚTERÝ 28. 9. 2021

16.00
Náměstí Změn
Provázek.dvůr Vernisáž výstavy
Cyklus fotografií nazvaný Náměstí Změn vytvořil běloruský umělec Jauhen Atcecki jako dosud neuzavřený, časový fotografický dokument místa, kde se začali místní obyvatelé spontánně setkávat a demonstrovat proti současným nedemokratickým praktikám běloruské vlády. Podobných míst vzniklo v Minsku i jiných městech více. Fotografie Atceckého zachycují atmosféru a události protivládních protestů, které po celém Bělorusku vypukly po zmanipulovaných prezidentských volbách 9. srpna 2020. Od té doby vznikala průběžně fotografická dokumentace Náměstí Změn, plácku mezi vysokými panelovými domy, kam také směřují okna bytu fotografa.
V rámci brněnské části programu proběhne v 16.00 vernisáž výstavy ve venkovních prostorách Centra experimentálního divadla (Alžbětinská scéna).

 

STŘEDA 29. 9. 2021

19.00
Projekce filmu: KURÁŽ
Café Bar Scala
Projekce filmu Kuráž s lektorským úvodem
Maxima Žbankova
Režie: Aliaksei Paluyan
Německo, Bělorusko 2021 | 90 min.
Jazyk: Bělorusky, Rusky Titulky: České
Běloruské svobodné divadlo už čtrnáct let ve svých představeních podrobuje Lukašenkův autoritářský režim odvážné kritice. V době, kdy se země ocitá na rozcestí, je ale fungování divadla ohroženo více než kdy dříve. Zápas o tvůrčí svobodu a svobodu slova se v Bělorusku ocitá v bodě historického zlomu. Vytrvalost a odvaha tisíců protestujících, kteří volají po změnách a demokracii, zatím naráží na stejně vytrvalé státní násilí a zatýkání, jímž se opresivní režim snaží urputně udržet u moci. Jaké budou další osudy členů a členek nezávislého Běloruského svobodného divadla v následujících dnech a týdnech? Celá země se v současnosti stává jevištěm, na němž je každý nucen zaujmout roli ve skutečném zápase o budoucí podobu Běloruska.Maxim Žbankov (Максім Жбанкоў, nar. r. 1958 v Minsku) je publicista, filmový kritik, kulturní analytik a novinář. Vystudoval klasickou filozofii na Běloruské státní univerzitě, kde r. 1986 obhájil svou disertační práci. V letech 1992 až 2012 vedl legendární filmový klub v minském kině Peramoha. Učí na Běloruské humanitní univerzitě v Litvě a na Běloruském kolegiu, přičemž spolupracuje s různými nezávislými médii. Vydal knihy NO STYLE. Běloruská kultura mezi Woodstockem a Dožínkami (NO STYLE. Белкульт между Вудстоком и “Дажынкамі”, 2013) a SloMo. Domácí kritika kulturního designu (SloMo. Хатняя крытыка культурнага дызайну, 2021). Mezi sféry jeho zájmu patří transformace kulturních matric na postsovětském prostranství. Texty Maxima Žbankova jsou přeloženy do češtiny, němčiny a polštiny.

ZMĚNA V PROGRAMU VYHRAZENA

Dramaturgie programu: Miroslav Oščatka, Sjarhej Smatryčenka, Petr Minařík

Prezentující umělci a umělkyně: Andrej Chadanovič, Eva Vežnavec, Dmitrij Strocev, Taňa Skarynkina, Anka Upala, Sjarhej Prylucki, Maxim Žbankov, Illja Sin, Sabina Brilo, Kryscina Banduryna, Tacjana Ňadbaj, Sjarhej Ablamejka, Siarhiej Šupa, Aljaxandr Lukašuk, Aljaxej Znatkevič, Max Ščur.

Vizuální řešení: Nela Klímová (grafický design), Matěj Sýkora (scénografie)

Kontakt pro média: Vanda Košuličová, kosulicova@ced-brno.cz

Projekt realizuje: Centrum experimentálního divadla, Ambasáda nezávislé běloruské kultury

Realizační tým: Vanda Košuličová, Marie Hvozdecká, Amálie Bulandrová

Poděkování: Radovan Auer (Svět knihy), Tomáš Kubíček (Moravská zemská knihovna v Brně), Dora Viceníková (Divadlo Na zábradlí), Michaela Šilpochová (Centrum současného umění DOX)

Projekt Zaostřeno na Bělorusko se uskuteční pod záštitou Ministerstva kultury ČR.

Projekt Zaostřeno na Bělorusko finančně podpořila Moravská zemská knihovna.

Projekt Zaostřeno na Bělorusko je spolufinancován vládami České republiky, Maďarska, Polska a Slovenska prostřednictvím visegrádských grantů Mezinárodního visegrádského fondu. Posláním fondu je prosazovat myšlenky udržitelné regionální spolupráce ve střední Evropě.

Více informací o projektu Visegrad focus: Belarus najdete na webu Centra experimentálního divadla.

 

Na realizaci projektu se podílí tito partneři:

 

Рэспубліканскае грамадскае аб'яднанне "Беларускі ПЭН-цэнтр / Belarusian PEN Centre
www.pen-centre.by/en

BRAK/BRAK
www.brakfestival.sk

Stowarzszenie Kultura na Granicy / Association “Kultura na granicy“
https://kulturanagranicy.pl/projekt/29

Terra Recognita Alapítvány/Terra Recognita Foundation
https://pro.europeana.eu

english