Mobile menu
Helsinky a Tallinn – nahlédnutí do fungování místních divadelních scén

Helsinky a Tallinn – nahlédnutí do fungování místních divadelních scén

Tento rok čeká platformu Terén celkem pět zahraničních cest realizovaných skrze program Národní plán obnovy – Mobilita II., uskutečňovaných za účelem vzdělání zaměstnanců. Do hlavních měst Finska a Estonska se na konci dubna 2023 vydaly za platformu Terénu Soňa Borodáčová a Barbora Doležalová.

Samotným cestám předcházela dlouhá příprava a rešerše lokálních scén. Divadelní a performativní organizace jsme vybíraly i podle toho, zda nám přijdou divadla inspirativní v realizovaných aktivitách, zajímavé dramaturgii nebo ve specifické práci s lokálním i mezinárodním publikem.

V Helsinkách jsme se setkaly se zástupkyněmi divadla MAD HOUSE – Emmi Vainio a Marianne Savallampi, které aktuálně prochází tranzicí prostor a zabydlují se v novém sále a zázemí bývalé textilní továrny. Další setkání jsme naplánovaly s organizací Reality Research Centre, a to konkrétně s Katjou Kirsi a Julisem Elo, kteří s námi sdíleli zkušenosti z financování svých aktivit a projektů i problémy s pronájmem prostor s centru Helsinek. Poslední schůzka proběhla s Astou Teräväinen a Hannou Parry z mezinárodního festivalu Baltic Circle, který probíhá každoročně v listopadu. Festival se zaměřuje na témata sbližování lidí, budování pospolitosti a výměnu informací mezi nimi. Jejich projekty se často týkají přírody a queerness.

Z Helsinek jsme se přesunuly trajekem do města Tallinn, kde jsme absolvovaly schůzku se zástupci dobře etablovaného divadla Kanuti Gildi Saal – konkrétně s vedoucími pracovníky Priitem Raudem a Kaie Küünal. Jejich organizace sídlí přímo v historickém centru města a kromě přínosných informací ohledně fungování a financování jsme prošly všechny prostory divadla včetně rozsáhlých archivů od jejich založení. Jako poslední setkání jsme si naplánovaly cestu do města Narva na estonsko-ruské hranici, kde se nedávno otevřelo nové divadelní centrum zaštítěné projektem Vaba Lava. Vaba Lava tu pracuje s místními komunitami a poměrně malé městečko díky tomu výrazně ožilo. V Narvě jsme se zastavily i ve známém uměleckém rezidenčním centru NART v bývalé dělnické čtvrti.

Seznam navštívených organizací a jejich weby:
MAD HOUSE www.madhousehelsinki.fi
Reality Research Centre www.todellisuus.fi
Baltic Circle www.balticcircle.fi
Kanuti Gildi Saal www.saal.ee
Vaba Lava www.vabalava.ee

Na podzim máme naplánované další 4 cesty z projektu Mobilita II., a to do Německa, Slovinska & Chorvatska, Belgie a Německo & Švýcarsko.

 

english