Mobile menu
Neviditelná Ukrajina

Neviditelná Ukrajina

Mezinárodní diskuse s názvem Neviditelná Ukrajina, kterou připravujeme ve spolupráci s Maxem Nowotarskim – režisérem a spoluautorem dokumentární inscenace Než skončí válka / До кінця війни, se uskuteční 4. dubna v HaDivadle.

 

 

 Neviditelná Ukrajina

4. 4. 2023, 17:00

 
Ukrajina, jedna z největších a nejbohatších evropských kultur, je pro většinu Evropanů stále neznámá. Stín, který́ na něj vrhá ruská staletá okupace, kulturní útlak a nedávná propaganda, zakrývá její minulost a ovlivňuje její současné vnímání ve světě. Přestože stovky ukrajinských umělců jako Kazymyr Malevyč, Mykola Hohol a Oleksandr Dovženko přispěly ke společnému evropskému dědictví, Ukrajina je stále vnímána přinejlepším jako hranice Evropy. V nejhorším případě se považuje za něco neviditelného, prázdné místo na kulturní mapě, neboť všechny úspěchy jsou přiřazeny ruské kultuře. V diskusi s našimi ukrajinskými hosty chceme osvětlit několik důvodů, proč tato situace nastala. Chceme pokrýt historická a kulturní hlediska i možné způsoby, jak v budoucnu změnit vnímání Ukrajiny v Evropě.
 

Moderují: Lucie Řehoříková, Max Nowotarski

 

Diskutující: 
 

Yaroslav Hrytsak: ukrajinský historik a profesor

 

Ella Jevtušenko: básnířka, překladatelka a hudebnice

 

Volodymyr Šejko: kulturní manažer, ředitel Ukrajinského institutu

 

Oksana Zabužko: ukrajinská spisovatelka a intelektuálka

 

Diskuse se uskuteční v úterý 4. dubna od 17:00 v HaDivadle, kde bude od 19:30 navazovat uvedení inscenace:

 

 Než skončí válka / До кінця війни

 

„Chtěla bych se i vrátit, i když nebudu mít elektřinu, teplo, bezpečí...“

Do Česka od únorové invaze přišlo z Ukrajiny téměř půl milionu dětí, žen, mužů. Žijeme společně denní realitu? Jaká je ta jejich? Ráno kuchařský kurz, péče o malou dcerku, přednášky a práce na výzkumu, večer volejbal s účastníky kurzu češtiny... Stihneme večerní telefonát s babičkou nebo manželem – a kdy se spolu setkáme?

Dá se najít budoucnost v jiné zemi, v nalezeném bezpečí, ale také nejistém provizoriu? Je možné se integrovat a pokoušet se zapustit nové kořeny –⁠ anebo dál čekat na šanci odejít zpátky?

Dokumentární inscenace v režii Maxe Nowotarského, studenta režie Divadelní fakulty JAMU původem z Ukrajiny, tvořená a hraná společně s jeho krajany, kteří přišli během válečného jara do Brna a okolí. Experti všedního dne, v jiné zemi, jejichž původní domov zůstal v zóně bitevního pole.

 

Než skončí válka - Vstupenky
Odkaz

 

Anna Nedasovska, Foto: Marek MalusekNež skončí válka – Anna Nedašovska, foto: Marek Malůšek

 

 

 

Diskutovat budou:


Yaroslav Hrytsak (1960, Dovhe, Ukrajina) je veřejně známý ukrajinský historik a intelektuál. Profesor na Ukrajinské katolické univerzitě (Lvov, Ukrajina) a ředitel Institutu historických studií Národní univerzity Ivana Franka ve Lvově. Vyučoval také na Kolumbijské, Harvardské a Středoevropské univerzitě. Zakládající redaktor časopisu Ukraina Moderna; autor řady publikací o moderních dějinách Ukrajiny. Jeho nejnovější kniha Globální dějiny Ukrajiny vyšla v listopadu 2021 a okamžitě se stala bestsellerem.

Ella Jevtušenko (1996, Kyjev, Ukrajina) je básnířka, překladatelka a hudebnice z Kyjeva. Je spoluautorkou youtube kanálu o kultuře a umění Kulturtrigger. Jedním z nejdůležitějších témat tohoto kanálu je přivlastnění ukrajinské kultury Ruskem. Je vítězkou několika básnických soutěží a účastnicí ukrajinských a zahraničních literárních a uměleckých festivalů. Její básně byly přeloženy do více než 10 jazyků a publikovány po celém světě. Přeložila přes 25 knih prózy a poezie, včetně antologie ukrajinské poezie. V roce 2020 založila sólový elektronicko-poetický muzikál projekt Thuyone. 

Volodymyr Šejko (1985, Lvov, Ukrajina) je generálním ředitelem Ukrajinského institutu, jehož úkolem je rozvíjet kulturní vztahy mezi Ukrajinou a dalšími zeměmi a podporovat lepší porozumění Ukrajině v mezinárodním měřítku. Vystudoval politologii a mezinárodní vztahy. Působí jako kulturní manažer a marketingový specialista. 

Oksana Zabužko (1960, Luck, Ukrajina) je přední současná ukrajinská básnířka, spisovatelka a esejistka; patří mezi nejvýznamnější a nejpřekládanější ukrajinské autory; držitelka řady ocenění. Z jejích nejznámějších knih jmenujme alespoň Polní výzkum ukrajinského sexu (1996) či Muzeum opuštěných tajemství (2009). Její knihy jsou zařazovány do prestižních výběrů nejvýznamnějších knih a jsou přeloženy do téměř dvaceti světových jazyků.

 

Moderují: 


Lucie Řehoříková je překladatelka, tlumočnice a interkulturní mediátorka – absolventka Masarykovy univerzity, obor ukrajinský a ruský jazyk. Od roku 2000 spolupracuje s nakladatelstvím Větrné mlýny, spolupodílela se např. na založení největšího středoevropského literárního festivalu Měsíc autorského čtení. Mezi lety 2014-2020 řídila České centrum v ukrajinském Kyjevě (MZV).


Max Nowotarski je divadelní režisér, narozen 1994 ve středoukrajinské Vinnyci. Od roku 2017 žije v ČR. Žák ukrajinských režisérů Valerije Bilčenka a Serhije Kovaleviče, aktuálně pokračuje ve studiu ateliéru režie a dramaturgie na Divadelní fakultě JAMU. V roce 2022 se podílí na několika projektech spjatých s reflexí ruské války a genocidy, v HaDivadle byl kurátorem a průvodcem speciálního programu Palianytsia / Паляниця (Den ukrajinské kultury).

 

 

Debata je tlumočena do češtiny. 


Realizace akce se uskutečnila za podpory Odboru zahraničních vztahů Magistrátu města Brna.

 

Stream české jazykové verze bude vysílán zde:
https://youtube.com/live/u-PTMdyoyN4 

Stream ukrajinské jazykové verze bude vysílán zde:
https://youtube.com/live/5Ag_8j3cgzA

english