Mobile menu
Dialog v nedohlednu?

Dialog v nedohlednu?

Na internetu a v televizi každý den vidíme, kam spadla v ukrajinském městě bomba, kde se vojákům podařilo zničit ruský tank nebo zasáhnout sklad paliva. Co se ale dnes děje v samotném Rusku a v Bělorusku, o tom toho moc nevíme. Je vůbec možné dnes vést dialog? Jak dnes přemýšlejí ruské elity? Jak vše vnímají běžní Rusové a Bělorusové? Co dnes může dělat Západ a okolní svět? Co může činit Česká republika? Jak se máme chovat my sami? Kam to všechno může dospět? Jaké jsou varianty řešení a dalšího vývoje?

česko-rusko-běloruská debata

21. listopadu od 19 hodin
Velký sál Divadla Husa na provázku
vstup volný

 

Pozvání ke společné debatě přijali významní ruští a běloruští spisovatelé, kteří dnes žijí v exilu. Přijďte si poslechnout jejich názory.

Debata je pořádaná jako připomínka událostí 17. listopadu a s ohledem na jeho odkaz a étos.

Debata je tlumočena do češtiny.

Hosté

Michail Pavlovič Šiškin (*1961 v Moskvě)

ruský prozaik a esejista, pokládaný kritikou za jednoho z nejpozoruhodnějších, nejvýraznějších a nejtalentovanějších současných ruských autorů, jeho tvorba je porovnávána s velikány ruské literatury, nositel několik významných literárních ocenění, vč. ruské Bookerovy ceny, od r. 1995 žije ve Švýcarsku a Německu

Alexandr Filipenko (*1984 v Minsku)

běloruský spisovatel a scenárista, píše rusky a bělorusky, pracoval v ruské státní televizi, poté v opoziční nezávislé internetové televizi Dožď, jeho knihy jsou přeloženy do řady evropských jazyků, po zfalšovaných prezidentských volbách podporuje běloruskou opozici, žije ve Švýcarsku

Moderuje

Ondřej Kundra (*1984 v Praze)

český investigativní novinář a redaktor, od r. 1999 spolupracuje s časopisem Respekt, pro který napsal celkem 2360 článků, nyní v něm působí jako zástupce šéfredaktora; zaměřuje se na působení cizích mocností v Evropě a Česku, především na Rusko a Čínu, na českou politiku a justici; za své investigativní texty a reportáže získal několik Novinářských cen a Cenu Ferdinanda Peroutky; je autorem několika knih; byl nominován na Cenu Magnesia Litera.

english