Mobile menu
Lid vs. aktivismus – Promítání filmu Po prolomení ticha a beseda s hosty a redakcí CEDITu

Lid vs. aktivismus – Promítání filmu Po prolomení ticha a beseda s hosty a redakcí CEDITu

Časopis CEDIT vydal v roce 2022 číslo věnované veřejné debatě, kterou vyvolalo vystoupení iniciativy ɴᴇ!ᴍᴜsɪ́š ᴛᴏ ᴠʏᴅʀᴢ̌ᴇᴛ na pražské DAMU. Vystoupení a následné masivní veřejné ohlasy však zakrývají příběh hlavní proponentky iniciativy Marie-Luisy Purkrábkové. A současně otevírají otázky: Co je daň, kterou platíme za aktivismus? Jak se jako společnost stavíme k sexualizovanému násilí a k prolamování tabu? Oceňovaný dokumentární portrét Purkrábkové Po prolomení ticha, který loni uvedl režisér Mikoláš Arsenjev, tyto otázky tematizuje. Po promítání zveme na besedu s režisérem filmu, s divadelním teoretikem Lukášem Kubinou a s Jakubem Liškou, divadelním teoretikem a redaktorem časopisu CEDIT. 

23. 11. 2023, Studio CED
vstup volný

19:00: Po prolomení ticha
20:00: Beseda s režisérem a s hosty

Po prolomení ticha

Studentka herectví Marie-Luisa Purkrábková vystoupila v roce 2021 s anonymními svědectvími o sexuálním obtěžování a zneužívání moci na své škole a spoluzaložila iniciativu s názvem NE!MUSÍŠ TO VYDRŽET. Dokumentární portrét sleduje Luisin rok boje s novou rolí aktivistky a jejím cílem najít zpět sebe samu. Režisér filmu a Luisa vytvářejí neobyčejně niternou výpověď o následcích sexuálního obtěžování, když se oběť rozhodne veřejně promluvit.

dokumentární film / ČR / 2023 / 52 minuty
režie: Mikoláš Arsenjev / přistupný od 15 let
světová premiéra 28/3/2023

Beseda s režisérem a s hosty

Mikoláš Arsenjev je absolvent filmových studií na FF UK, v současné době dokončuje magisterské studium na Katedře dokumentární tvorby na FAMU. Za krátkometrážní snímek z prvního ročníku Holoseč (2020) získal Cenu Pavla Kouteckého a zvláštní uznání poroty na festivalu AFO Olomouc. Jeho bakalářský film Sekáč (2023), o mistru republiky v sečení kosou Davidu Vostrovském bude mít letos premiéru na festivalu Ji.hlava. Spolupracoval mimo jiné s Českou televizí na cyklech Náš venkov a Nedej se.

Lukáš Kubina je divadelní teoretik a pedagog. Věnuje se studiu divadelnosti a performativity kulturních představení či roli politického aktéra, performativitě sociálních hnutí a protestních událostí a transformaci kulturních forem ve 20. století. V současnosti působí jako odborný asistent na Katedře divadelních a filmových studií UPOL. K jeho odborným aktivitám patří činnost v Centru pro výzkum performativity, jehož je spoluzakladatelem.

Jakub Liška je dramaturg, divadelní teoretik a redaktor a spoluzakladatel časopisu CEDIT. Vystudoval divadelní dramaturgii na JAMU v ateliéru Petra Oslzlého. V současnosti studuje doktorský obor na Katedře divadelních studií FF MU. V roce 2020 v návaznosti na aktivity CEDITu spoluzaložil výzkumnou performativní laboratoř CED_observer a v roce 2021 spolu s tehdejší redakcí CEDITu obdržel Cenu divadelních novin za publikační počin v oblasti divadla.

english