Mobile menu
Masterclass časopisu Host

Masterclass časopisu Host

Masterclass časopisu Host:

Martin Mareček – Síla dokumentu

Uskuteční se v úterý 18. 4. 2023 od 19:00 na Sklepní scéně CED.
 
Přední český dokumentarista Martin Mareček naposledy zaujal diskutovaným filmovým portrétem Kamila Fily Síla. V názvu filmu lze číst více významů, svou masterclass však Mareček věnuje zejména síle dokumentu jako takového. V čem se liší od hraného filmu? Proč je lepší používat termín sociální herec spíše než protagonista dokumentu? Jak je to s nehynoucím požadavkem na objektivitu? Masterclass bude doprovázena ukázkami včetně nepoužitých materiálů.

Martin Mareček – Síla dokumentu

 

Poslední dokument Martina Marečka Síla (2021) zachycuje pět obtížných let v životě filmové kritika Kamila Fily, během kterých se potýká s partnerskými problémy, depresí i hraničním fyzickým experimentem na vlastním těle. Výsledkem je nejen drtivě upřímná výpověď o vnitřním konfliktu a krizi středního věku, ale i obecnější reflexe proměn a podob maskulinity nového milénia. Proměny maskulinity ostatně Mareček sledoval už ve svém předchozím dokumentu Dálava (2019) o vztahu otce a syna na cestě do Ruska. Masterclass bude zamyšlením nad sílou dokumentární výpovědi. Co to přesně znamená, když se řekne, že dokumentární film je uměleckou adaptací reality? V čem se liší od hraného filmu? Proč je lepší používat termín sociální herec spíše než protagonista dokumentu? Jak je to s nehynoucím požadavkem na objetivitu? Masterclass bude doprovázena ukázkami včetně nepoužitých materiálů.  

 

vstupenky: https://1url.cz/ercIW

 


foto: David Konečný 

 

 


Martin Mareček (1974) vystudoval Katedru dokumentární tvorby FAMU, kde nyní působí jako pedagog. Je autorem pěti celovečerních filmů, držitelem dvou Českých lvů a dalších cen. Hry prachu (2001) byly oceněny jako Nejlepší český dokument na MFDF Jihlava a bodovaly i v zahraničí. Zdroj (2005), který je napínavou analýzou souvislostí těžby ropy v Ázerbájdžánu, získal přes dvacet mezinárodních ocenění. Auto*Mat (2009), osobní příběh aktivity pro zdravější a živější město, byl v roce 2010 v internetovém hlasování České televize a Jihlavského festivalu zvolen jako Dokumentární film desetiletí. Film Pod sluncem tma (2011) zachycuje křehká dobrodružství dvou českých rozvojových expertů v zambijské osadě. Film vyhrál MFDF v Jihlavě, obdržel Cenu české filmové kritiky, Českého lva i Cenu Asociace českých filmových klubů. Mysteriózní roadmovie Dálava (2019), získala cenu Trilobit Fites, Cenu české filmové kritiky a Českého lva. Zatím posledním Marečkovým dokumentem je portrét Kamila Fily Síla. Martin Mareček žije se svou ženou a třemi dospívajícími dětmi žije u obory Hvězda. Vášnivě kompostuje, pozoruje obyvatele hmyzího hotelu, se sousedy hraje nohejbal a pravidelně plave…
 
Martina Marečka uvede šéfredaktor časopisu Host Jan Němec. Přednáška je součástí série přednášek Masterclass časopisu Host, probíhajících od ledna do dubna 2023, ve kterých výrazné osobnosti kulturního života hovoří o své profesi i životě.
 

česky