Mobile menu

Vedle tvorby a vlastní činnosti Divadla Husa na provázku, HaDivadla a Terénu realizuje CED také vlastní projekty. Jedná se o společné akce divadel a vlastní produkci.

large

CED Talks

The international discussion platform CED Talks THEATRE AND DIVERSITY creates a space for discussion about the current state and conditions of theatre production, which must be more open to inspirational influences beyond national narratives and at the same time enriched with diverse voices and perspectives of local minorities and communities.

More
large

Den nezávislosti v Bělorusku

V pondělí 25. 3. Bělorusové slaví Den nezávislosti – výročí vyhlášení nezávislé Běloruské demokratické republiky 25. března 1918.

More
large

Setkání - Сустрэча

Setkání s běloruskou menšinou z Brna a okolí pořádáme u příležitosti svátku Dne nezávislosti Běloruska.

Сустрэча з беларускай меншасцю з Брна і ваколіцаў мы ладзім з нагоды свята – беларускага Дня волі.

More
large

Masterclass časopisu Host: Kateřina Nedbálková - Smysl práce a práce bez smyslu

Práce je základním organizačním principem společnosti i zdrojem lidské identity. Měla by nás živit a přinášet lidskému životu smysl a naplnění. Platí však takové ideály v současné české a západní společnosti? A kde se vůbec berou? Měli bychom se pomalu poohlížet po nových životních modelech?

More
large

Experiment nikdy nekončí

publikace o 30 letech CED

Portrét příspěvkové organizace města Brna, která poskytuje stabilní zázemí pro umělecké experimenty a hledání nových forem divadelního jazyka.

More
large

Masterclass časopisu Host: Kateřina Šedá – Architektura změny

Může jednotlivec měnit vztahy ve společnosti? Lze to dělat i bez podpory institucí a finančního zázemí? Má smysl se o to vůbec snažit? Je to v zahraničí stejné nebo je to někde snažší? Kateřina Šedá se na příkladu několika participativních projektů pokusí ukázat, jak lze aktivně zapojovat širokou veřejnost do dění kolem sebe a tím postupně měnit její chování.

More
large

Odolná společnost –⁠ Mezi bezmocí a tyranií

Uvedení knihy & debata s jejími autorkami a respondentkami

More
large

Blues u stolu

U příležitosti 25. výročí od obnoveného zahájení činnosti Divadla U stolu v rámci Centra experimentálního divadla Vás zveme na obnovené koncertní představení
Blues u stolu. Po skončení blues mohou zájemci shlédnout projekci dokumentu Petra Barana: František Derfler u stolu

More
large

No dialogue on the horizon

Czech-Russian-Belarusian debate

Every day we see on the internet and on TV where a bomb fell in a Ukrainian city, where soldiers managed to destroy a Russian tank or hit a fuel depot. But we don't know much about what is happening today in Russia and Belarus itself. Is it even possible to have a dialogue today? How are the Russian elites thinking today? How do ordinary Russians and Belarusians perceive everything? What can the West and the outside world do today? What can the Czech Republic do? How should we behave ourselves? Where can it all end? What are the options for solutions and further developments?

More
large

Lid vs. aktivismus – Promítání filmu Po prolomení ticha a beseda s hosty a redakcí CEDITu

Časopis CEDIT vydal v roce 2022 číslo věnované veřejné debatě, kterou vyvolalo vystoupení iniciativy ɴᴇ!ᴍᴜsɪ́š ᴛᴏ ᴠʏᴅʀᴢ̌ᴇᴛ na pražské DAMU. Vystoupení a následné masivní veřejné ohlasy však zakrývají příběh hlavní proponentky iniciativy Marie-Luisy Purkrábkové. A současně otevírají otázky: Co je daň, kterou platíme za aktivismus? Jak se jako společnost stavíme k sexualizovanému násilí a k prolamování tabu? Oceňovaný dokumentární portrét Purkrábkové Po prolomení ticha, který loni uvedl režisér Mikoláš Arsenjev, tyto otázky tematizuje. Po promítání zveme na besedu s režisérem filmu, s divadelním teoretikem Lukášem Kubinou a s Jakubem Liškou, divadelním teoretikem a redaktorem časopisu CEDIT. 

More
large

Masterclass časopisu Host – Kamila Polívková

diskuse

Další ze série Masterclass časopisu Host se uskuteční v úterý 18. 10. 2023 od 19:00 na Sklepní scéně CED. Tentokrát s umělkyní Kamilou Polívkovou na téma: Vnitřní svět v obrazech.

Kamila Polívková je původní profesí scénografka a své divadelní inscenace staví na silných vizuálních motivech. Text – ať už divadelní hru nebo adaptaci literatury – vnímá jako materiál k dalšímu zpracování, jako spojovací hmotu celistvého obrazu, který na jevišti vzniká. Každý použitý formát, každý prostředek - jazyk, prostor, světlo, zvuk, projekce a herecká akce, každý jednotlivý detail nebo gesto je jeho součástí. Ve své masterclass se režisérka Polívková zamyslí nad hierarchií prostředků a svou posedlou touhou po rovnováze. A možná se přizná k tomu, proč ji tolik fascinují cizí vnitřní světy.

More
large

Výjezdy po Evropě – nahlédnutí platformy Terén do fungování evropských divadelních scén

V roce 2023 realizovala platforma Terén celkem pět zahraničních cest, které se uskutečnily skrze program Národní plán obnovy – Mobilita II., a to za účelem vzdělání zaměstnanců. V rámci jednotlivých cest se na výjezdech vystřídali pracovníci v různých sestavách. Do Finska a Estonska se vydala na konci dubna 2023 dvojice Barbora Doležalová a Soňa Borodáčová, na kterou navázali v druhé půlce září Lukáš Jiřička a Soňa Borodáčová cestou do Německa a Matyáš Dlab a Maxmilián Máslo do Švýcarska a Německa. V říjnu odcestovala do Chorvatska a Slovinska Viktória Citráková a Lukáš Jiřička a výjezdy zakončily Kristýna Businská a Soňa Borodáčová cestou do Belgie.

More
large

Vyjdu z lesa, vyjmu páteř ze svého hřbetu a budu ji mít místo meče

Ambasáda nezávislé běloruské kultury při CED se stala partnerem tanečního představení Vyjdu z lesa, vyjmu páteř ze svého hřbetu a budu ji mít místo meče , vznikající jako spolupráce českých a běloruských tvůrců.

More
large

Měsíc autorského čtení 2023

Největší středoevropský literární festival Měsíc autorského čtení (MAČ) tradičně začíná v Brně v prostorách CED. V roce 2023 je čestným hostem festivalu Norsko.

More
large

Zdánlivá pominutelnost (scénografie) Jána Zavarského aneb Náčelník Dymiaca hlava

Uvedení knihy JÁN ZAVARSKÝ do slušné společnosti. Vzpomínka na vynikajícího slovenského scénografa, spolupracovníka Divadla Husa na provázku a HaDivadla Jána Zavarského (1948-2022).

More
large

Běloruské drama současnosti

debata

 
V rámci doprovodného programu mezinárodního festivalu Divadelní svět Brno se v sobotu 20. 5. uskuteční v Divadle Husa na provázku debata na téma „Běloruské drama současnosti“.
 

More
large

Neviditelná Ukrajina

mezinárodní diskuse

Mezinárodní diskuse s názvem Neviditelná Ukrajina, kterou připravujeme ve spolupráci s Maxem Nowotarskim – režisérem a spoluautorem dokumentární inscenace Než skončí válka / До кінця війни, se uskuteční 4. dubna v HaDivadle.

 

 

More
large

Masterclass časopisu Host

pozvánka na workshop

Masterclass časopisu Host:

Martin Mareček – Síla dokumentu

Uskuteční se v úterý 18. 4. 2023 od 19:00 na Sklepní scéně CED.
 
Přední český dokumentarista Martin Mareček naposledy zaujal diskutovaným filmovým portrétem Kamila Fily Síla. V názvu filmu lze číst více významů, svou masterclass však Mareček věnuje zejména síle dokumentu jako takového. V čem se liší od hraného filmu? Proč je lepší používat termín sociální herec spíše než protagonista dokumentu? Jak je to s nehynoucím požadavkem na objektivitu? Masterclass bude doprovázena ukázkami včetně nepoužitých materiálů.

More
large

Masterclass časopisu Host

pozvánka na workshop

Masterclass časopisu Host:

Tereza Matějčková - Kdo tu mluvil o vítězství?

 

Uskuteční se v úterý 7. 2. 2023 od 19:00 na Sklepní scéně CED.

Tradiční kultury znají cvičení, která člověku vštěpují kázeň. Rovněž moderní autoři, Hegel, Nietzsche nebo Kierkegaard, ještě věnovali zvláštní péči vlastnímu úsilí o duchovnost, byť mimo náboženské rámce. Pokud však máme skutečně růst, není naopak třeba rozvolnit vztah k sobě samému? Zde se objevuje pojem rezignace. Pozitivně vyložená rezignace je obranou před tím, že se člověk stane pouhým článkem v řadě událostí či dějů. Umění, filosofie, ale především svoboda tkví ve schopnosti vytvářet distanci. Tereza Matějčková ve své nejnovější knize Kdo tu mluvil o vítězství? nabízí víc než dějiny pojmu nebo tematické čtení odkazu známých myslitelů – svěží pohled na nově položenou otázku po sebepřijetí a růstu.
 
 
 

More
large

AudioCafe – Sny a touhy

poslechové večery

Projekt Fakulty sociálních věd Masarykovy univerzity, Centra experimentálního divadla a Českého rozhlasu s fokusem na současnou audio-dokumentární tvorbu.

More
large

Podívat se Ukrajině do očí

Ruští a běloruští intelektuálové hledají odpověď na otázku, zda a kdy se budou moci Rusové a Bělorusové podívat do očí svým sousedům Ukrajincům. Jak malá dokáže být velká kultura a co lze dělat, aby se očistila. Jak vidí sebe Bělorusové a Rusové a co můžou a musejí udělat pro svobodnou Ukrajinu.

More
large

30 CED

pozvánka

Srdečně zveme na celodenní oslavy 30 let existence Centra experimentálního divadla! Na společný kontinuální program, který se uskuteční v sobotu 1. 10. 2022 v celém areálu na Zelném trhu, se těší Divadlo Husa na provázku, HaDivadlo a Terén spolu s dalšími zaměstnanci a zaměstnankyněmi CED.   

More
large

AudioCafé - Překonávání hranic

poslechový cyklus

Podzimní série pořadu AudioCafé, zvukových úterků od osmé večerní v kavárně Divadla Husa na provázku, se uskuteční na téma překonávání hranic.

More
large

Dokument o sochaři Janu Šimkovi

dokument

Film popisuje příběh sochaře Jana Šimka, jehož sochařské dílo vznikalo z živé účasti v dramatech a výzvách své doby, na které dokázal reagovat s nezaměnitelnou uměleckou invencí.

More
large

SKÁCEL STO: celoroční oslavy

AKCE

V letošním roce si Brno připomíná sté výročí narození významného moravského básníka Jana Skácela (1922–1989). Po celý rok proto budou probíhat tematické akce, přičemž řada z nich se uskutečnila již přímo v den výročí v pondělí 7. února 2022.

More
large

Hranice. Co chtějí? Co chceme?

dokumentární divadlo a diskuse

Ambasáda nezávislé běloruské kultury, zřízená v rámci Centra experimentálního divadla, pořádá u příležitosti Dne nezávislosti Běloruské republiky performance dokumentárního divadla a následnou diskusi na téma: Hranice. Co chtějí? Co chceme?

More
large

BRNO PRO UKRAJINU

Občanská iniciativa

Občanská iniciativa koordinující brněnská sběrná místa materiální pomoci, určené jak k dopravě na Ukrajinu, tak i k využití pro uprchlíky v Brně. Iniciativu zaštiťují Divadlo Husa na provázku, Centrum experimentálního divadla a studentské senáty brněnských vysokých škol.

More
large

JUKEBOX SKÁCEL

Večer hudby a poezie pro Jana Skácela – Jukebox Skácel / DJ Štědroň – je organizován jako vzpomínková akce u příležitosti stého výročí narození významného moravského básníka Jana Skácela (1922–1989).More
large

Tisková konference: SKÁCEL STO

reportáž

Ve čtvrtek 3. 2. 2022 se v Moravském zemském muzeumu uskutečnila tisková konference k akci SKÁCEL STO. 


More
large

SKÁCEL STO

Festival

V letošním roce si Brno připomíná sté výročí narození významného moravského básníka Jana Skácela (1922–1989). Po celý rok budou probíhat tematické akce, přičemž řada z nich se uskuteční přímo v den výročí: v pondělí 7. února.

 

More
large

Havel žije: Setkání a vzpomínka na něj

Festival

V sobotu 18. prosince uběhne 10 let od úmrtí Václava Havla. V Divadle Husa na provázku a v Uličce Václava Havla se uskuteční výstava fotografií a promítání unikátních záznamů Václava Havla. Po koncertu Kapely Paměti národa vyvrcholí večer jedinečným setkáním s českými, slovenskými a polskými osobnostmi, které Václava Havla skutečně znaly.

More
large

Kultura volí dialog

Prohloubit spolupráci, artikulovat priority v oblasti legislativy a financování kultury a nastínit budoucnost strategických dokumentů včetně meziresortní spolupráce požadují po politických stranách kandidujících do letošních parlamentních voleb zástupci a zástupkyně odborné kulturní veřejnosti.

More
large

VISEGRAD FOCUS: Belarus

This project is co-financed by the governments of the Czech Republic, Hungary, Poland and Slovakia through a grant from the International Visegrad Fund. The mission of this fund is to develop the ideas of sustainable regional cooperation in Central Europe

More
large

Umělcem v Bělorusku: Nastassja Kudasavová a Sjarhej Kalenda

V neděli 16. května přijeli do České republiky běloruští spisovatelé Nastassja Kudasavová a Sjarhej Kalenda. Spisovatelé byli pozvaní na rezidenční pobyt, který vznikl na popud Ambasády nezávislé běloruské kultury, Centra experimentálního divadla a Moravské zemské knihovny. Pobyt tvůrců organizuje a financuje Moravská zemská knihovna a zajišťuje je jeho sekce České literární centrum.

More
large

Rezidenční pobyty pro běloruské umělce

Ambasáda nezávislé běloruské kultury při Centru experimentálního divadla iniciovala rezidenční pobyty pro běloruské umělce.

More
large

Dopisy běloruským politickým vězňům

CED a Ambasáda nezávislé běloruské kultury v ČR spustily mimořádný projekt, jehož smyslem je podnítit sepsání osobních dopisů běloruským politickým vězňům. Autory dopisů mají být významné osobnosti českého kulturního a veřejného života.

More
large

Ambasáda nezávislé běloruské kultury v ČR

CED navazuje na odkaz Václava Havla a zřizuje v Brně Ambasádu nezávislé běloruské kultury v ČR. Otevření ambasády je symbolicky směřováno na 17. listopad, který je v České republice státním svátkem a Dnem boje za svobodu a demokracii.

More
large

Coming off the Tracks

A CED discussion on the (post) pandemic situation

More
large

Authors’ Reading Month 2020

Authors’ Reading Month (ARM), which is the largest literary festival in Central Europe, was established in Brno in 2000 and over time spread to other cities: in 2011, to Ostrava; a year later to Wroclaw and Košice; and, most recently, to Lviv, in 2015. The programme of the festival has a dual focus: the first is domestic, i.e., the literature of the host countries; the second is the literature of the country that is awarded the title of ‘Guest of Honour’ in that particular year.

More
large

Thirty: A Horizontal Celebration

On the occasion of the 30th anniversary of the Velvet Revolution, the ‘horizontal celebration’ Thirty took place in Husa na provázku Theatre on 17 November 2019

More
large

The call of Brno’s cultural institutions to declare a state of climate emergency in the city of Brno

We live in times of extraordinary and dramatic changes, one of which is climate change. There were times when the warnings of rising emissions were rather sporadic. Today, however, a substantial body of experts in the field are calling for reductions in CO2.

More
česky