Mobile menu

Vedle tvorby a vlastní činnosti Divadla Husa na provázku, HaDivadla a Terénu realizuje CED také vlastní projekty. Jedná se o společné akce divadel a vlastní produkci.

large

VISEGRAD FOCUS: Belarus - Presentation of Belarusian literature at BRAK in Bratislava

prezentace

A presentation of Belarusian authors will take place in Bratislava during the Brak book festival. Part of the presentation will be an exhibition of books by Belarusian authors, which will be provided by a Belarusian partner.

More
large

Dokument o sochaři Janu Šimkovi

dokument

Film popisuje příběh sochaře Jana Šimka, jehož sochařské dílo vznikalo z živé účasti v dramatech a výzvách své doby, na které dokázal reagovat s nezaměnitelnou uměleckou invencí.

More
large

VISEGRAD FOCUS: Belarus - Presentation of belarusian literature in Poland at Kino na hranici

prezentace

In Poland, Belarusian authors will be presented during the Kino na Hranici festival. It's going to be two in total. The presentation will also include a projection of selected documents about contemporary Belarus in cooperation with TVP Belsat Radio Free Europe. The event willbe held in cooperation with established partners of this festival.

More
large

SKÁCEL STO: celoroční oslavy

AKCE

V letošním roce si Brno připomíná sté výročí narození významného moravského básníka Jana Skácela (1922–1989). Po celý rok proto budou probíhat tematické akce, přičemž řada z nich se uskutečnila již přímo v den výročí v pondělí 7. února 2022.

More
large

Hranice. Co chtějí? Co chceme?

dokumentární divadlo a diskuse

Ambasáda nezávislé běloruské kultury, zřízená v rámci Centra experimentálního divadla, pořádá u příležitosti Dne nezávislosti Běloruské republiky performance dokumentárního divadla a následnou diskusi na téma: Hranice. Co chtějí? Co chceme?

More
large

BRNO PRO UKRAJINU

Občanská iniciativa

Občanská iniciativa koordinující brněnská sběrná místa materiální pomoci, určené jak k dopravě na Ukrajinu, tak i k využití pro uprchlíky v Brně. Iniciativu zaštiťují Divadlo Husa na provázku, Centrum experimentálního divadla a studentské senáty brněnských vysokých škol.

More
large

JUKEBOX SKÁCEL

Večer hudby a poezie pro Jana Skácela – Jukebox Skácel / DJ Štědroň – je organizován jako vzpomínková akce u příležitosti stého výročí narození významného moravského básníka Jana Skácela (1922–1989).More
large

Tisková konference: SKÁCEL STO

reportáž

Ve čtvrtek 3. 2. 2022 se v Moravském zemském muzeumu uskutečnila tisková konference k akci SKÁCEL STO. 


More
large

SKÁCEL STO

Festival

V letošním roce si Brno připomíná sté výročí narození významného moravského básníka Jana Skácela (1922–1989). Po celý rok budou probíhat tematické akce, přičemž řada z nich se uskuteční přímo v den výročí: v pondělí 7. února.

 

More
large

Havel žije: Setkání a vzpomínka na něj

Festival

V sobotu 18. prosince uběhne 10 let od úmrtí Václava Havla. V Divadle Husa na provázku a v Uličce Václava Havla se uskuteční výstava fotografií a promítání unikátních záznamů Václava Havla. Po koncertu Kapely Paměti národa vyvrcholí večer jedinečným setkáním s českými, slovenskými a polskými osobnostmi, které Václava Havla skutečně znaly.

More
large

VISEGRAD FOCUS: Belarus - Presentation of Belarusian Literature in Brno

During the World of Books fair in Brno, there will be responses to Belarusian participation in it, debates are foreseen at the Faculty of Arts of Masaryk University.

More
large

VISEGRAD FOCUS: Belarus - Presentation of Belarusian Literature at the Book World Prague

A presentation of contemporary independent Belarusian literature will take place in Prague during the largest Czech book fair World of Books. It will take place in cooperation with the fair, the Vaclav Havel Library and the National Theatre. A total of 18 public events will take place with 12 artists from Belarus.

More
large

Kultura volí dialog

Prohloubit spolupráci, artikulovat priority v oblasti legislativy a financování kultury a nastínit budoucnost strategických dokumentů včetně meziresortní spolupráce požadují po politických stranách kandidujících do letošních parlamentních voleb zástupci a zástupkyně odborné kulturní veřejnosti.

More
large

VISEGRAD FOCUS: Belarus

This project is co-financed by the governments of the Czech Republic, Hungary, Poland and Slovakia through a grant from the International Visegrad Fund. The mission of this fund is to develop the ideas of sustainable regional cooperation in Central Europe

More
large

Umělcem v Bělorusku: Nastassja Kudasavová a Sjarhej Kalenda

V neděli 16. května přijeli do České republiky běloruští spisovatelé Nastassja Kudasavová a Sjarhej Kalenda. Spisovatelé byli pozvaní na rezidenční pobyt, který vznikl na popud Ambasády nezávislé běloruské kultury, Centra experimentálního divadla a Moravské zemské knihovny. Pobyt tvůrců organizuje a financuje Moravská zemská knihovna a zajišťuje je jeho sekce České literární centrum.

More
large

Rezidenční pobyty pro běloruské umělce

Ambasáda nezávislé běloruské kultury při Centru experimentálního divadla iniciovala rezidenční pobyty pro běloruské umělce.

More
large

Dopisy běloruským politickým vězňům

CED a Ambasáda nezávislé běloruské kultury v ČR spustily mimořádný projekt, jehož smyslem je podnítit sepsání osobních dopisů běloruským politickým vězňům. Autory dopisů mají být významné osobnosti českého kulturního a veřejného života.

More
large

Ambasáda nezávislé běloruské kultury v ČR

CED navazuje na odkaz Václava Havla a zřizuje v Brně Ambasádu nezávislé běloruské kultury v ČR. Otevření ambasády je symbolicky směřováno na 17. listopad, který je v České republice státním svátkem a Dnem boje za svobodu a demokracii.

More
large

Coming off the Tracks

A CED discussion on the (post) pandemic situation

More
large

Authors’ Reading Month 2020

Authors’ Reading Month (ARM), which is the largest literary festival in Central Europe, was established in Brno in 2000 and over time spread to other cities: in 2011, to Ostrava; a year later to Wroclaw and Košice; and, most recently, to Lviv, in 2015. The programme of the festival has a dual focus: the first is domestic, i.e., the literature of the host countries; the second is the literature of the country that is awarded the title of ‘Guest of Honour’ in that particular year.

More
large

Thirty: A Horizontal Celebration

On the occasion of the 30th anniversary of the Velvet Revolution, the ‘horizontal celebration’ Thirty took place in Husa na provázku Theatre on 17 November 2019

More
large

The call of Brno’s cultural institutions to declare a state of climate emergency in the city of Brno

We live in times of extraordinary and dramatic changes, one of which is climate change. There were times when the warnings of rising emissions were rather sporadic. Today, however, a substantial body of experts in the field are calling for reductions in CO2.

More
česky