Mobile menu
VISEGRAD FOCUS: Belarus

VISEGRAD FOCUS: Belarus

Tento projekt je spolufinancován vládami Česka, Maďarska, Polska a Slovenska prostřednictvím grantu z Mezinárodního visegrádského fondu. Posláním tohoto fondu je rozvíjet myšlenky udržitelné regionální spolupráce ve střední Evropě.

Na realizaci projektu Centra experimentálního divadla a Ambasády nezávislé běloruské kultury se podílí tito partneři:

Cílem projektu je posílit povědomí o nezávislé běloruské literární scéně a vyslat ze zemí V4 jasný signál, že stojíme za tou části společnosti, kterou reprezentují spisovatelé, jímž zaleží na lidských právech, svobodě slova a demokratických hodnotách. O současném Bělorusku toho víme málo, ještě méně o běloruské nezávislé kultuře a literatuře.

12 běloruských spisovatelů chceme pozvat na pražský knižní veletrh Svět knihy, kde by se v letošním roce stali jednou z hostujících zemí. To je unikátní příležitost, která na běloruskou kulturu výrazně upozorní. Kromě Prahy se pak běloruští autoři a jejich výstupy budou prezentovat v Polsku, na Slovensku a Maďarsku, a to jako ozvěny této přehlídky. Náš projekt reflektuje současnou situaci v Bělorusku, a ačkoliv je to projekt kulturní, tak má nepochybně širší přesahy do oblasti kultivace občanské společnosti i podpory současné politické opozice v Bělorusku, která se po posledních prezidentských volbách stala terčem masového zatýkání a dalších represí ze strany státu.

Počítáme s využitím stávajících kapacit velkých literárních festivalů a knižních veletrhů v zemích V4. Nebude tedy pro projekt nutné budovat novou infrastrukturu, ale nezávislou běloruskou literaturu představíme tam, kde je na to zvyklé publikum, odborná veřejnost i média. Našim hlavním partnerem na běloruské straně je tamní PEN Club. Smyslem našeho projektu je nejen podpora běloruských spisovatelů v nelehkých časech, ale především vytvoření funkční sítě mezi běloruskou a visegrádskou literární scénou. Do projektu jsou zapojeny instituce ze zemí V4 (univerzity, média), samotné akce budou probíhat na knižních veletrzích a festivalech zemích V4, které mají vybudovanou platformu s vlastním publikem a dosahem.

Výstupy projektu:

1. 7. – 23. 9. 2021 Katalog - česká verze (PDF), anglická verze (PDF)
20. 9. 2021 Tisková konference
23. 9. – 26. 9. 2021 Svět knihy
27. 9. – 29. 9. 2021 Prezentace běloruských autorů v Brně
1. 4. – 30. 5. 2022 Prezentace běloruských autorů v Kino na hranici
1. 5. – 30. 6. 2022 Prezentace běloruských autorů na festivalu BRAK
1. 7. – 31. 10. 2022 Videoarchiv

Koordinátor projektu: Vanda Košuličová

Grant support | Výše grantové podpory: 23.000 EUR

Období realizace: 1. 7. 2021 – 31. 12. 2022

 

 

english